A klímaváltozással sajnos nő azoknak a napoknak a száma, amelyeken országunk egész területén extrém káros a sugárzás.
Az UV-sugárzás nemcsak napon érhet bennünket, hanem az árnyékban is. Az UV-sugarakat három csoportba sorolják: A, B, C. Ezek a hullámhosszát jelzik. A legerősebb az A, amely 400 nanométer, ez egyben a legveszélyesebb is. A legtöbb sugárzást az ózonréteg elnyeli, de nem mindet, így ezek a bőr hámlását, pirulását, leégését okozzák. A szem hámsejtjeit is ugyanígy roncsolja, és a szürkehályog megjelenését is elősegíti.
Milyen legyen a napszemüveg?
Olyat keressünk, ami UV 400-as. Ez azt jelenti, hogy a káros sugarak egész tartományát kiszűri.
A szemüveglencsék tulajdonságai közé tartozik a polarizáltság. Ez azt jelenti, hogy ez a speciális lencse úgy szűri a szétszóródó fényeket, hogy sokkal koncentráltabban lehet vele látni. A „polarized” angol feliratot keressük, ha ilyet szeretnénk vásásrolni. Sofőröknek, horgászoknak, síelőknek, vízisportot űzőknek ajánljuk.
A napszemüveg kiválasztásánál fontos, hogy a keret is passzoljon arcformánkhoz. Ha túl kicsi, akkor rövid lesz a keret élettartama, mert állandó feszültségnek van kitéve. Általános szabály, ha a halánték vonalánál húzunk két párhuzamos vonalat, ezeknek a szemüvegszárakkal kell egybeesni. Ha szembenézünk magunkkal, akkor ezeknek párhuzamosaknak kell lenniük, és a halánték vonalánál se kijjebb, se beljebb nem állhatnak. Vannak olyan fejformák, amelyekre ez a szabály nem vonatkoztatható teljesen. Például akinek nagyon keskeny az arca, annak gyerek-napszemüveget lehetne választani, vagy kompromisszumot kötünk és egy kicsit szélesebbet próbálunk ki. Ha az arc túl széles, akkor a szár kifelé fog állni. Így állandóan feszülni fog. Ilyenkor érdemes a csavarokat félévente megigazíttatni.
Manapság divatos a vastag szemüvegszár, ami ráadásul praktikus is, mert oldalról sem szűrődik be a napfény. Viszont sok embert zavar például a vezetésnél, mert holtteret képez.
|
Számukra több megoldás létezik. Szemüvegre csatlakoztatható klippet is lehet vásárolni, azaz előtétlencsét.
Lehet olyan dioptriás lencséket készíttetni a szemüvegkeretbe, amelyek vagy átmenetesen, vagy teljesen színezettek. Aki érzékeny a fényre, annak a teljesen színezett ajánlott.
A legmodernebb és legjobb megoldás a fényre sötétedő lencse, ezek UV-sugárzás hatására sötétednek be, és csakis akkor, ha ilyen sugárzás éri a lencsét. Beltéri fényhatásra nem sötétedik. Az autó üvege UV-szűrős, ezért, ha itt tartózkodunk, a lencse már nem fog besötétedni.